High School Sports Results Tables May 20 2022

by:


Friday 20 May 2022 | 9:07 PM


High school

baseball

WPIAL . Qualifiers

Class 6 A

Quarter-finals

Monday schedule

Mount Lebanon (13-7) vs Seneca Valley (14-7) at West Mifflin, 4 p.m.; Norwin (10-8) vs. Central Catholic (10-9) in Bloom, 4 p.m.; North Allegheny (14-5) vs Upper St Clair (10-8) at Schaller, 4:30 p.m.; Payne Richland (11-9) vs. Butler (13-5) at Seneca Valley, 4 p.m.

Class 5 A

Semi-finals

Monday schedule

Peters Township (20-1) vs. Thomas Jefferson (15-6) at W&G College, 4:30 p.m.; Bethel Park (16-2) vs. West Allegheny (17-4) at W&J College, 7 p.m.

Class 4 A

Quarter-finals

Monday schedule

Quaker Valley (9-9) vs. Montour (15-5) at Boyce Mayview Park, 4 p.m.; Beaver (13-5) vs. Laurel Highlands (13-6) at W&J College, 2 p.m.; Black Hawks (12-7) vs. West Mifflin (15-3) at Boyce Mayview Park, 7 p.m.; Knosh (12-7) vs North Catholic (11-7) at North Allegheny, 6:30 p.m.

Class 3 A

Semi-finals

Monday schedule

Hopewell (15-6) vs. Mohawk (15-4) at North Allegheny, 3:30 p.m.; South Park (16-5) vs Avonworth (15-7) at Highlands, 7 p.m.

Class 2 A

Semi-finals

Monday schedule

Sierra Catholic (21-0) vs. Riverside (15-5) in Bloom, 6:30 p.m.; Nichanok (16-6) vs. Burgstown (14-3) at Westminster College, 11:45 a.m.

class A

Semi-finals

Monday schedule

Eden Christian (16-0) vs OLSH (10-7) at The Highlands, 4 p.m.; Union (10-4) vs Rochester (10-7) at Nichanouk, 4 p.m.

lacrosse

children

WPIAL . Qualifiers

Class 3 A

Semi-finals

Monday schedule

Mount Lebanon opposite the town of Peters in Beit El Garden, 7:45 p.m.; North Allegheny vs Shady Side Academy at Schaller, 7:45 p.m.

Class 2 A

Semi-finals

Monday schedule

Mars vs. South Fayette in the North Hills, 7:45 p.m.; Quaker Valley vs Indiana at Moon, 7:45 p.m.

girls

WPIAL . Qualifiers

Class 3 A

Semi-finals

Monday schedule

Shady Side Academy vs Upper St. Clair in Schaller, 6 p.m.; Mount Lebanon vs. Pine Richland at Bethel Park, 6 p.m.

Class 2 A

Semi-finals

Monday schedule

Black Hawks v Chartiers Valley at Moon, 6 p.m.; Mars vs Hampton in North Hills, 6 pm

soft ball

WPIAL . Qualifiers

Class 6 A

Semi-finals

Wednesday schedule

Hempfield (13-3) vs Seneca Valley (11-6); North Allegheny (12-9) vs. Payne Richland (12-4)

Class 5 A

Semi-finals

Tuesday schedule

Armstrong (18-3) vs North Hills (15-3); Ben Trafford (17-2) vs Chartiers Valley (15-4)

Class 4 A

Quarter-finals

Monday schedule

Freeport (10-6) vs. Beaver (16-0) at Mars, 3 pm. Yug (13-3) vs. Montour (13-4) on West Mifflin, 3 p.m.; West Mifflin (12-8) vs. Elizabeth Forward (14-3) at Norwin, 3 p.m.; Bill Vernon (12-7) vs. Burrell (11-1) in Norwin, 5 p.m.

Class 3 A

Semi-finals

Tuesday schedule

Avonworth (15-4) vs Southmoreland (13-3); South Allegheny (13-3) vs. Deer Lakes (12-3)

Class 2 A

Quarter-finals

Monday schedule

Nichanok (19-0) vs. Charleroi (11-5) at Mars, 5 p.m.; Chartier-Houston (16-3) vs. Laurel (15-3) at Ciueckley Academy, 4 p.m.; Fraser (15-0) vs. Seton LaSalle (13-4) at Trinity, 4 p.m. Bentworth (5-9) vs. OLSH (9-3) at West Mifflin, 5 p.m.

class A

Quarter-finals

Friday results

Springdale 2, South Side 1

Union 11, Jefferson Morgan 0

Semi-finals

Tuesday schedule

West Green (13-3) vs Springdale (11-1); Union (18-3) vs. Greensburg Central Catholic (12-5)

Tennis

children

PIAA Championship

in Hershey

Class 3 A

Quarter-finals

Friday results

Constoga 5, Fox Chapel 0

Dalstown 3, Unionville 1

Lower Merion 5, Shady Side Academy 0

Palmyra 3, Downingtown East 1

Semi-finals

Saturday schedule

Lower Merion opposite Palmyra, 8 a.m.; Conestoga vs Dallastown, 10 a.m.

finals

Semi-final winners, 4pm

Class 2 A

Friday results

Quarter-finals

in Hershey

Fairview 3, Dallas 2

Lancaster Country Day 3, Middle Valley 0

Masterman 3, Central Columbia 2

Quaker Valley 3, Junyata 1

Semi-finals

Saturday schedule

Lancaster Country Day vs. Fairview, noon

Quaker Valley vs Masterman, 2 p.m.

finals

Semi-finalists, 6pm

volleyball

children

WPIAL . Qualifiers

Class 3 A

Semi-finals

Monday schedule

Seneca Valley vs. Schaller at Fox Chapel, 7:45 p.m.; North Allegheny vs Ben Trafford at Fox Chapel, 6 p.m.

Class 2 A

Semi-finals

Monday schedule

OLSH v. Ambridge at Moon, 7:30 p.m.; North Catholic vs Montour at Moon, 6 p.m.

All schedules are subject to change. To report results or schedule changes, send an email to ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for scores, stats, standings and box scores from across Western Pa.

.
#High #School #Sports #Results #Tables

Leave a Comment

Your email address will not be published.